پدر - مادر سلام

پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله می فرماید: رضایت خداوند، در رضایت والدین است

هیچ روانی پریشان و یا آرام نمی‌گردد،مگر آنکه خداوند از آن آگاه است 2

ادامه

آگاهی خداوند گسترده و بی حد و مرز است،او از آنچه بوده است و خواهد بود،خبر دارد،همان گونه که از نهانها آگاه می‌باشد.هیچ چیز بر او پوشیده نیست و همه چیز را به درستی «تقدیر» می‌کند. علم او علم یقین است و احتمال هیچ شک و خطایی در آن نیست.آگاهی او،آگاهی یقینی است و گمان و احتمال نمی باشند: یعلم خانیة الاعین و ما تخفی الصدور؛او از آنچه در درون‌هاست ـ از شر و بدی گرفته تا اخلاص ـ همه را می‌داند.
به همین دلیل،رسول خدا(ص) از مسلمانان خواست،زندگیشان را در ظاهر و باطن با آموزه‌های خداوند تطبیق دهند و مواظب و مراقب اعمال و رفتار خود باشند؛زیرا خداوند از نهان و آشکارشان با خبر است.
اگر مسلمانی حقیقت این نام خداوند (خبیر) را دریافت.بی‌شک،به این یقین خواهد رسید که خداوند تنها کسی می‌باشد که خوب و بد انسان را می‌داند،پس ،او را به هیچ چیز فرا نخوانده است، مگر در راستای مصلحت او.
هنگامی که شخصی بخواهد پروژه‌ای را پیاده کند،ابتدا به متخصصان ماهر در آن زمینه مراجعه می‌کند؛تا از بازده و چگونگی انجامش اطلاع یابد و به منظور رسیدن به موفقیت، به تمامی سفارش‌های آنها عمل می‌کند.
حال جای این پرسش است که ایا ما برای پیشبرد بهتر پروژه زندگی باید به چه کسی مراجعه کنیم؟ایا کسی هست که تمام راهها و چاه‌های مسیر زندگی را بشناسد؟ جواب آنها را همه ما می‌دانیم.
همه ما می‌دانیم که خداوند متعال از نیازهای انسان،به طور کامل آگاه است و به همین دلیل،مسیر درست زندگی را برایش به تصویر کشیده و قانون بی عیب را شامل:آداب،احکام و آنچه بشر را به سر منزل مقصود زندگی برتر که دوستی و آرامش و امنیت بر آن حاکم است، می‌رساند،بر او فرو فرستاده است.
قوانینی که خداوند قرار داده،بر تمام جهات و جوانب زندگی انسان ناظر می‌باشد، او نفسها را به دوری جستن از پیروی تمایلات درونی و هواهای خویش و نیز حالات بد،همچون:بدگمانی، غیبت، کینه، حسد و… فرا خوانده است و جسم را نیز از انجام آنچه به آن آسیب می‌رساند،مانند پرخوری، تنبلی و خوردنی‌های آسیب رسان نهی فرموده است،تا همیشه سالم بماند.از انسان خواسته تا دل خود را آکنده از هدایت، نور و آرامش و یقین سازد.
تا زمانی که انسان از این داده‌های الهی استفاده نماید،بهره بسیاری می‌برد و زندگیش پابرجا می‌شود و اگر از آن دوری نماید،خیر فراوان را از خود دور می‌سازد و تا وقتی که دوباره به این فیوضات الهی دست پیدا کند،در گمراهی و نگرانی به سر خواهد برد: لا یعلم من خلق وهو اللطیف الخبیر.(سوره ملک،ایه 14)
شاید مهمترین فایده این نام خداوند(خبیر) آن باشد که انسان به لزوم تمسک به همه اوامر خداوند،چه در ظاهر و چه در باطن،پی می‌برد؛زیرا خداوند متعال از همه چیز آگاه است و هیچ چیز چه در آسمانها و چه در زمین بر او پوشیده نمی باشد.

محمد باقر جزایری-- بشارت ، شماره 66

http://www.noorportal.net/951/1674/1676/23910.aspx

 

 

نوشته شده در ۱۳۸٩/۸/٦ساعت ٦:٤٤ ‎ب.ظ توسط ن.غ نظرات ()

Design By : Pars Skin