پدر - مادر سلام

پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله می فرماید: رضایت خداوند، در رضایت والدین است

گریه حضرت آدم بر امام حسین علیه السلام

حضرت آدم در طاق عرش کلمه چند نگریست. جبرییل امین او را بیاموخت که بدان کلمات

 (که اسماء پیغمبر (ص) و آن پیغمبر (ص) بود)

پناهنده شود و بدین گونه سخن کند: قال: «یا حَمیدُ بِحَقِّ مُحَمَّدٍ یا عالی بِحَقِّ عَلِیٍّ یا فاطِرُ بِحَقِّ فاطِمَهَ یا مُحسِنُ بِحَقِّ الحَسَنِ وَ الحُسَینِ وَ مِنکَ الاِحسان». آدم خدا را بدین کلمات سوگند داد، چون بنام حسین علیه السلام رسید، آتش از قلبش برانگیخت و اشک از چشمش بریخت. گفت: ای جبرییل چه شد که در ذکر پنجم قلب من بشکافت و عبره (اشکِ چشم) من سیلان یافت؟ جبرییل گفت: این فرزند تو به مصیبتی بزرگ مبتلا شود که همه مصیبت ها در نزد آن، کوچک باشد گفت: ای برادر آن کدام است؟

قال:

«یُقتَلُ عَطشاناً غَریباً وَ حیداً فَریداً، لَیسَ لَهُ ناصِرٌ وَ لا مُعینٌ، وَلَو تَراهُ یا ادَمَ وَ هُوَ یَقُلُ وَ اعَطَشاهُ، واقِلَّهَ ناصِراهُ حَتّی یَحُولَ العَطَشُ بَینَهُ وَ بَینَ السَّمآءِ کَالدُّخانِ، فَلَم یَجِبهُ اَحَدٌ إلاّ بِالشُّیُوفِ وَ شُربِ الحُتُوفِ، فَیُذبِحُ ذِبحَ الشّاهِ مِن قَفاهُ، وَیَنهَبُ رَحلَهُ اَعدآئَهُ، وَتَشهَرُ رُؤُسَهُم هُوَ وَ اَنصارُهُ فِی البُلدانِ، وَ مَعَهُمُ النِّسوانُ، کَذالِکَ سَبَقَ فی عِلمِ الواحِدِ المَنّانِ».

گفت: کشته می شود در حالتی که تشنه باشد و بی کس باشد و تنها و فرید باشد و او را ناصری و معینی نباشد، ای آدم اگر او را ببینی در حالتی که می گوید: «وَ اعَطَشاهُ واقِلَّهِ ناصِراهُ» تا گاهی که از تشنگی، چشمش چنان تاریک می شود که آسمان را نتوان دید و هیچ کس او را جواب نگوید، الاّ با زبان شمشیر و شراب مرگ. پس او را می کشند چنانکه گوسفند را از قفا سر می برند و احمال و اثقال او را دشمنان او، به غارت می برند و سر او و اصحاب او را بر نیزه ها می کنند و در شهر ها می گردانند و اهل بیت او را اسیر می گیرند. و این صورتی است که از پیش به علم خداوند واحد بر گذشته است.

پس آدم و جبرییل چون این سخن به پایان رفت، چون زن بچه مرده گریستند.

 

 

منبع : خصایص الحسین (ع) نوشته علامه شوشتری

 

 

 

 

 

http://www.ostad-daneshmand.blogfa.com/post-110.aspx

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

http://www.ostad-daneshmand.tk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نوشته شده در ۱۳۸٩/۱٠/٢۱ساعت ٧:۳٧ ‎ب.ظ توسط ن.غ نظرات ()

Design By : Pars Skin